VII Pokaz Wszechstronnego Wykorzystania Koni i Kuców -Wyniki

6 maja odbył się już siódmy pokaz organizowany przez nasze Stowarzyszenie w Bychawie.

W tym roku pogoda nam sprzyjała, a liczba chętnych do prezentacji swoich koni była jeszcze większa niż w latach ubiegłych. Mimo początkowych problemów ze sprzętem nagłaśniającym program pokazu udało nam sie zrealizować, a bardzo licznie zgromadzona publiczność mamy nadzieję, że dobrze sie bawiła.

Na samym początku pokazu rozegraliśmy konkurs orki. Pierwsze miejsce zajął w nim Grzegorz Ożga z klaczami Iskra i Astra. Na drugim miejscu znalazł się Jerzy Kurzejewski i kl.Baśka, na trzecim Gustaw Jędrejek i kl. Malina i Dąbrowa. Temu samemu oraczowi przypadło też czwarte miejsce, tym razem z końmi Glauka i Rokset.

Naszym głównym tegorocznym konkursem był czempionat kuców. Podzielony został on na klase klaczy i ogierów.

Czempionką klaczy została Glauka (Apatyt- Grzanka) wł.Gustawa Jędrejka, vice-czempionką kl. Regina (Heban-Rakieta) wł.Alfreda Sagana, a drugą vice-czempionką kl. Habanera ( Morelos- Herbatka) także wł. A.Sagana.

W klasie ogierów komisja ogłosiła czempionem og. Apatyt (Lubczyk-Apaszka) własności Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, a dzierżawionego przez Tadeusza Skibę. Vice-czempionem został urodziwy Fokus-Pokus (Gepard- Forda) hodowli i własności Moniki Szewczyk, zaś drugim vice-czempionem pełny brat drugiej vice czempionki – og. Harley (Morelos- Herbatka) wł. Alfreda Sagana.

Ponieważ publiczność niekoniecznie musi się zgadzać z oceną komisji, jak co roku rozegraliśmy konkurs na najładniejszego konia – o nagrodę publiczności. Spośród koni szlachetnych na to wyróżnienie zasłużył małopolski Tabex prezentowany przez Mariusza Kijka, a spośród kuców Rokset kuc fel. prezentowany przez Gustawa Jędrejka. Także spośród głosujących wylosowaliśmy 3 osoby które otrzymały nagrody rzeczowe.

W przerwach pomiędzy konkursami oglądaliśmy pokazy formacji z UMCS Lublin prezentującej wyszkolenie i sposób walki legionów rzymskich, oraz rozegraliśmy konkurs dla publiczności w strzelaniu z łuku. W tej konkurencji pierwsze miejsce zajął Piotr Dworak, drugie Jakub Kuna, trzecie Piotr Tkaczyński a czwarte Jarosław Migryt.

Na zakończenie pokazu przeprowadzilismy konkurencję zręcznościową, wzorowaną częściowo na próbach dla hucułów, a cześciowo na popularnych za granicą zabawach z koniem tzw. pony games. 

Była to już III Ścieżka Bychawska, na którą udało nam się zakupić nowe przeszkody. Tor pokonywany był przez zawodników tak konno jak i pieszo- prowadząc konia w ręku i sprawiał czesto kłopoty co pokazuje, że takich zabaw warto organizować więcej. Są one sprawdzianem posłuszeństwa konia, podstawowych umiejętności jeżdżca i zgrania pary człowiek- koń.

Pierwsze miejsce w tym konkursie zajęła Ewelina Polska na koniu Sopran (Algebra- Abar), drugie Jarosław Szczuka na kl. Mefira (Modest- Misteria), a trzecie Monika Rozdzialik na koniu Czen (Surako- Czeggra).

Uczestnicy konkursów dostali puchary i nagrody rzeczowe, a wszystkie konie uczestniczące w pokazie były udekorowane pamiątkowymi flo i statuetkami.

Mamy nadzieję, że zdaniem publiczności i uczestników pokaz był udany, zapraszamy wszystkich za rok, a do galerii będziemy w najbliższym czasie dodawać kolejne zdjęcia z pokazu.